Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

خواص و ویژگی های پرتغال

خواص و ویژگی های پرتغال

پرتقال میوه ای است از نوع مرکبات و شبیه نارنج، لذيذ، خوش طعم و دارای مقدار زیادی ویتامین C، B ، A (آ، ب، ث) و مواد معدنی است.

پرورش درخت پرتقال در شهرهای شمالی و جنوبی کشور رایج است که به صورت درخت با درختچه، به طول ۴ تا ۵ متر می روید قسمتهای مورد استفاده درخت پرتقال عبارتند از: برگ، میوه، گل.
نام عربی پرتقال، برتقال می باشد. پرتقال را به صورتهای: خام، پخته، شربت، مربا، بستنی، مصرف میکنند.
پرتقال انواع گوناگونی دارد مانند: پرتقال تخمی، شهسواری، اونشو، مجری.

خواص پرتقال


۱- پرتقال، میوه ای عالی و سرشار از ویتامین ها، به ویژه | ویتامین ث است و دارای املاح معدنی بسیاری است.
٢- وجود هورمونهای رشد و نمو، کلسیم، فسفر، آهن، ویتامین A و C (آ، ث) در آب پرتقال، برای رشد استخوانها و استحکام دندانها بسیار مفید است. لذا برای تقویت و رشد اطفال و تأمین مواد لازم برای بانوان حامله و شیرده بسیار مؤثر است.
3. آب پرتقال به علت دارا بودن پروتئین بویژه قند کافی، یک ماده غذایی و تقویت کننده است که برای تقویت عمومی بدن مصرف می شود.
۴. وجود مواد معدنی کافی در آب پرتقال، بویژه پتاسیم به مقدار زیاد، باعث افزایش ادرار می شود و از این طریق سموم بدن | دفع گردیده و نشاط و سرور را ایجاد می کند.
۵- بهترین و طبیعی ترین راه مبارزه با یبوست، خوردن روزانه ۱۱ تا ۲ لیوان آب پرتقال است.
۶ - اسانس پرتقال، خاصیت ضد عفونی کننده دارد، از این رو در تهیه پمادهای ضد عفونی کننده، ادکلن، محلولهای زیبایی و معطر کردن شربتهای طبی مصرف می گردد.
۷- پرتقال خون را قلیایی می کند. ۸- پرتقال، دستگاه بدن را بر ضد افزایش اسید خون کمک میکند و اثر آن را خنثی می سازد.
۹- آب پرتقال نوشابه حیات بخشی است که ضدعفونی کننده می باشد.
۱۰. آب پرتقال برای کسانی که از بستر بیماری برخاسته اند و دوره نقاهت را می گذرانند مفید است.
۱۱- اگر پرتقال را بپزید و آن را تا گرم است روی زخم بدن خود بمالید، زخم را التیام می بخشد.
۱۲- اگر ۲۰ گرم برگ خشک درخت پرتقال را در یک لیتر آب جوش به مدت ۲۰ دقیقه دم کنید و پس از صاف کردن با عسل یا شکر شیرین سازید و هر روز ۲ یا ۳ فنجان از آن را قبل از غذا بنوشید، سرفه شما را معالجه می کند. .
۱۳ - مصرف آب پرتقال برای درمان تب تجویز شده است.
۱۴ - برای معالجه بیخوابی می توان ۲۰ گرم برگ خشک درخت پرتقال را در یک لیتر آب جوش، به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دم کنید و پس از صاف کردن و شیرین نمودن آن با عسل یا شکر. به هنگام خواب بمقدار یک فنجان از آن بخورید و بخوابید.
۱۵ - دم کرده گل پرتقال برای معالجه قولنج بویژه قولنج هایی که منشأ عصبی دارد بسیار مفید است. بدین منظور باید یک لیتر آب جوش را روی ۱۰ تا ۴۰ گرم گل پرتقال خشک بریزید تا ۱۲ دقیقه دم بکشد و پس از صاف کردن و شیرین نمودن آن، هر روز ۲ تا ۳ فنجان از آن را بخورید.
۱۶ - دم کرده برگ پرتقال، عمل هضم غذا را آسان می کند، و تشنجات و درد دل را تسکین می دهد بدین منظور باید ۲۰ گرم برگ خشک پرتقال را در یک لیتر آب جوش به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه دم کنید و پس از صاف و شیرین کردن، هر روز ۲ تا ۳ فنجان از آن را قبل از غذا بنوشید.
۱۷ - دم کرده برگ خشک پرتقال برای معالجه درد میگرن (درد | نیمه سر) مؤثر است و باید طبق روشی که در معالجه بی خوابی گفته شد عمل نمود.
۱۸ - پرتقال، خون را تصفیه می کند و برای معالجه خونریزیهای شدید وتشنجات فوق العاده مفید است.
19 - وجود ترشیهای آلی مخصوصأ جوهر لیمو در پرتقال دو عمل غذایی انجام می دهد: الف - وظيفه شیمیایی خود را انجام می دهند. ب . مانند قندها و مواد چربی و سفیده ای که بنزین ماشین زندگانی هستند می سوزند و حرارت بدن را تأمین می کنند.
۲۰ - ترشی میوه ها مخصوصا جوهر لیموی پرتقال کلسیم بدن | را زیاد می کند، زیرا پرتقال دارای مقدار زیادی کلسیم است که مانند | کلسیم شیر قابل جذب است.
۲۱ - پرتقال مقدار زیادی ویتامین D (د) دارد که برای جذب کلسیم ضروری است و استخوان را تقویت می کند.
۲۲ - پرتقال به انسان غذا می دهد، ولی معده را خسته نمی کند و غذایی است که انسان را چاق نمی کند و بهترین درمان برای کسانی ست که می خواهند لاغر شوند.
۲۴ - پرتقال معده را سبک می کند و رنگهای تیره را باز می نماید.
۲۵ . خلال پوست و گوشت پرتقال در شیرینی پزی مصرف می شود و در تهیه سالاد، کمپوت و غیره از آن استفاده میکنند.
۲۶ - از گل پرتقال یک نوع عطر بسیار عالی می گیرند.
۲۷ - پرتقال برای نرم کردن و رشد پوست بسیار مفید است.
۲۸ - پرتقال فعالیت سلولها را زیاد می کند و بر قدرت اعصاب می افزاید.
۲۹ - پرتقال برای مبتلایان به مرض قند بسیار مفید است.
۳۰- پرتقال در رفع اغتشاشات معده و کبد اثر نیکو دارد.
۳۱- دم کرده برگ پرتقال با پوست نارنج یا بهارنارنج جهت آرام کردن طپش قلب داروی مؤثری است.
۳۲ - برای معالجه زکام و گریپ می توانید آب یک عدد پرتقال را در یک فنجان از آب جوش بریزید و با دو حبه قند شیرین کنید و در وقت خواب آن را بنوشید.
۳۳- دم کرده گل پرتقال با بهارنارنج، به هضم غذا کمک می کند و انواع تشنج و دل دردها را تسکین می بخشد.
۳۴ - نوشیدن یک فنجان از دم کرده برگ پرتقال مخلوط با عرق بهار نارنج به هنگام خواب، در چند شب پی در پی، بی خوابی را معالجه می کند.
نشانه پرتقال خوب در هنگام خرید پرتقال باید نکات ذیل را دقت کنید، الف - پوست پرتقال نازک باشد. ب - پوست آن هنگام لمس کردن نرم باشد. ج - پر گوشت، سنگین باشد نه پوک و کم آب. زیرا پرتقالهای سنگین گوشت زیاد دارند و شیرین هستند.

ارسال نظر